Σπουδαίο διπλό του ΑΣΠΕΤ Τρίπολης στην Καλαμάτα επί του Μεσσηνιακού με 1-3 σετ

Ιανουαρίου 31, 2022 0

Σημαντική νίκη πέτυχε χθες η γυναικεία ομάδα του ΑΣΠΕΤ Τρίπολης στην Καλαμάτα επί του Μεσσηνιακού με 1-3 σετ (20-25, 15-25, 25-23,  19-25) για το πρωτάθλημα του β΄ομίλου της Β΄εθνικής γυναικών.

Με την νίκη αυτή η ομάδα της Τρίπολης βρίσκεται  στην 4η θέση της βαθμολογίας με 16 βαθμούς , τρείς πίσω από τον τρίτο Σπαρτιατικό διατηρώντας έτσι τις ελπίδες που έχει να μπει στην πρώτη τριάδα που οδηγούν στα play-off ανόδου. Στην αρχή της σεζόν μια τέτοια προοπτική φάνταζε απίθανη για μια νεοφώτιστη ομάδα στην Β΄εθνική αποτελούμενη κυρίως από κορασίδες, παγκορασίδες, δυο  γυναίκες και τρείς  νεάνιδες. Με επιμονή θυσίες και σκληρή δουλειά παρά τις δύσκολες συνθήκες (covid, φροντιστήρια) έχουν καταφέρει τα κορίτσια να κάνουν αυτή την πορεία και να  είναι μία από τις πιο σταθερές ομάδες του πρωταθλήματος. Σχετικά με το παιχνίδι ο ΑΣΠΕΤ στο πρώτο σετ μπήκε δυνατά έχοντας από την αρχή το προβάδισμα 5-8, 9-12, 17-23 για να το κερδίσει με 17-25. Στο δεύτερο σετ η ομάδα της Τρίπολης συνέχισε στο ίδιο ρυθμό βρισκόμενη πάντα μπροστά στο σκορ με 5-9, 12-16, 13-22 για να επικρατήσει και σε αυτό με 15-25.  Στο τρίτο σετ τα κορίτσια του Μεσσηνιακού αντέδρασαν και σε συνδυασμό με μια χαλαρότητα και έλλειψη συγκέντρωσης από τα κορίτσια του ΑΣΠΕΤ οι δυο ομάδες πήγαιναν μαζί πόντο πόντο με την ομάδα της Καλαμάτας να προηγείται με 2-1 τον ΑΣΠΕΤ να ισοφαρίζει κάθε φορά και να προηγείται με 6-7. Μετά το 8 όλα ο Μεσσηνιακός πήρε το προβάδισμα με 13-9, και 14-11. Ο ΑΣΠΕΤ ισοφάρισε σε 14 -14 για να πάρει πάλι κεφάλι στο σκορ η Καλαματιανή ομάδα με 18-17 με τα κορίτσια της Τρίπολης να ισοφαρίζουν σε 18 όλα και να προηγηθούν στην συνέχεια με 19-20, 20-21, 21-22. Ο Μεσσηνιακός αντέδρασε για να φτάσουν οι δυο ομάδες στο 23-23. Στο σημείο αυτό ο Μεσσηνιακός  κατάφερε να πάρει τους δυο πόντους και το σετ με 25-23. Στο τέταρτο σετ τα κορίτσια του ΑΣΠΕΤ μπήκαν αποφασιστικά στο  σετ μην αφήνοντας περιθώρια στην αντίπαλη ομάδα να αντιδράσει  και με όπλο το σέρβις προηγήθηκαν με 1-9, 5-11, 8-14, 9-13, 11-18, 15-23, 18-24 και να πάρει το σετ η ομάδα της Τρίπολης με 19-25.                                           Οι πόντοι του ΑΣΠΕΤ προήλθαν 43 από επιθέσεις, 12 άσσους και 4 μπλοκ.                                                                                                   Επόμενο παιχνίδι για τον ΑΣΠΕΤ την Κυριακή στις 18:00 υποδεχόμενος τον 2ο στην βαθμολογία Ακρίτα.

Μεσσηνιακός: (Σουρή Γεωργία) ΚΑΡΑΓΙΑΝΝΙΔΟΥ, ΚΟΥΤΣΟΥΡΟΠΟΥΛΟΥ, ΜΑΡΑΓΚΟΥΛΙΑ, ΜΠΟΥΓΑ, ΤΣΟΥΜΠΑΝΟΥ,ΤΣΑΛΤΑ, ΤΣΙΑΟΥΣΗ, ΤΖΟΥΑΝΟΥ, ΧΡΙΣΤΟΠΟΥΛΟΥ, ΤΣΑΜΠΕΚΗ

ΑΣΠΕΤ ΤΡΙΠΟΛΗΣ: (Χρονόπουλος Γιώργος) ΠΕΝΤΕΦΟΥΝΤΗ,  ΝΙΚΗΤΟΠΟΥΛΟΥ, ΧΡΟΝΟΠΟΥΛΟΥ Β, ΚΑΡΑΛΕΚΑ, ΧΡΟΝΟΠΟΥΛΟΥ  Ι.  ΣΕΝΓΚΕΡΓΚΗ, ΣΙΑΝΝΑ, ΜΗΤΣΟΠΟΥΛΟΥ, ΖΑΒΟΥ, ΠΡΩΪΜΑΚΗ ΣΙΟΥΝΤΡΗ, ΚΑΡΑΛΕΚΑ ΑΝ.