Σύμφωνα με την Κοινή Υπουργική Απόφαση (Αριθμ. Δ1α/Γ.Π.οικ.52666/27.08.2021), η οποία δημοσιεύθηκε στο ΦΕΚ Β΄3958/27.08.2021με θέμα ««Έκτακτα μέτρα προστασίας της δημόσιας υγείας από τον κίνδυνο περαιτέρω διασποράς του κορωνοϊού COVID-19 στο σύνολο της Επικράτειας για το διάστημα από τη Δευτέρα, 30…
»
,προβλέπονται (άρθρο 1, A/A 22), αναφορικά με τις λαϊκέςαγορές, τα ακόλουθα:
- Υποχρεωτική επέκταση χώρου αγορώνή λειτουργία παράλληλων αγορών σε περίπτωση μη επάρκειας του χώρου ως προς την τήρηση των μέτρων απόστασης μεταξύ των πάγκων.
- Απόσταση ενός (1) μέτρου εκατέρωθεν των πάγκων πώλησης
- Απόσταση ενάμισι (1,5) μέτρου μεταξύ των ατόμων
- Πραγματοποίηση αυτοδιαγνωστικού ελέγχου (self-test) τουλάχιστον μία (1) φορά την εβδομάδα για πωλητές και εργαζόμενους στην αγορά.
- Υποχρεωτική χρήση μάσκας από τους πωλητές,τους εργαζόμενους, τους καταναλωτές καιτους επισκέπτες.
- Τοποθέτηση απολυμαντικού προϊόντος ανάπάγκο πώλησης.
Τα ανωτέρω ισχύουν και για την λαϊκή αγορά του Άστρους, στην οποία έχει γίνει επέκταση σύμφωνα με την 76/2021(ΑΔΑ:Ψ0ΦΓΩ9Ψ-ΗΕΛ) Απόφαση Δημοτικού Συμβουλίου .
|
Ο ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΑΝΤΙΔΗΜΑΡΧΟΣ
ΓΑΡΔΙΚΙΩΤΗΣ I. ΓΕΩΡΓΙΟΣ
|