![logo_live180.png](/images/2020/11/16/logo_live180.png)
Επικοινωνία : info@arcadialive.gr
Το Μεγάλο Σάββατο, στην πλατεία Πετρινού, στις 12.00 το μεσημέρι, θα αναβιώσει ένα έθιμο από τα προεπαναστατικά χρόνια, το λεγόμενο «πέταγμα της Σαρακοστής από τα παράθυρα.
Οι γυναίκες καθαρίζουν το σπίτι και ρίχνουν άφθονο νερό πάνω στο πάτωμα. Μόλις δοθεί το σύνθημα, πετούν φύρδην μίγδην από τα παράθυρα, για να τα σπάσουν, τα παλιά βάζα της κουζίνας, που χρησιμοποίησαν κατά τη σαρακοστή.
Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.